Historie Krampus Kaplice


Na samém počátku stál nápad Radky Šperlingové předvést na české straně česko-rakouských hranic atraktivní rakouskou tradici, spojenou s adrenalinovým zážitkem a neotřelou podívanou. Tohoto nápadu se ujal Stanislav Trs, ředitel Kulturního a informačního centra, a do Kaplice se tehdy přijela představit Krampus skupina Diabolos z nedalekého městečka Sandlu.


První průvod, nebo-li běh Krampusů se v Kaplici konal v aventním čase v roce 2012. Během následujících tří let se Kaplice stala dějištěm dalších, rok od roku divácky úspěšnějších ročníků Krampus show, kdy se v roce 2014 Kaplicí prohnalo už téměř 300 Krampusů. 

Celorepublikový zájem o tuto svým původem alpskou rakouskou tradici, přenesenou do malého pohraničního městečka na jihu Čech, podnítil založení ojedinělé až unikátní Galerie Krampus. Masky, odění i Krampus výbavu jako ve své podstatě mistrovská umělecká díla rakouských řezbářů a tvůrců si tak mohly zblízka a bezprostředně prohlédnout téměř tři tisíce návštěvníků, kteří přes léto 2015 navštívili naší expozici ve sklepních prostorách bývalého rožmberského pivovaru na náměstí. 


Krampus show Kaplice 2014

Na příliv diváků a plné ulice, když Kaplicí v době před Vánoci procházejí hordy rakouských Krampusů a Percht, jsme si již zvykli, ale třetí Krampuslauf přesto zbořil další hranice.

... více na: Krampus show Kaplice 2014

Krampus show Kaplice 2013

Krampus show se po roce vrátila do Kaplice a i podruhé jí doprovázela ohromná síla diváků. Od sobotního dopoledne byl střed města kvůli přípravám uzavřen pro dopravu a přípravy si vyžádaly i omezení pohybu v centru.

... více na: Krampus show Kaplice 2013

Krampus show Kaplice 2012

V sobotu 15. prosince 2012 zažila Kaplice dlouho nevídanou věc. Její ulice zaplnily možná až dvě tisícovky lidí, kteří obsadili náměstí a olemovali širokou Lineckou ulici od centra až po kulturní dům. Kaplické, ale i návštěvníky z velmi širokého okolí (např. ze Strakonic, z Brna …) přitáhla do města návštěva rakouských Krampus – démonických bytostí, kteří svým původem sahají až do Alp.

... více na: Krampus show Kaplice 2012