Krampus Show Kaplice slaví půlkulatiny. Letos se ulicemi města prožene rekordních 500 démonických bytostí

Přehlídku masek démonických stvoření budících respekt a hrůzu – Krampus Show – chystají v Kaplici letos již popáté v sobotu 10. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na 27 souborů a celkem 500 Krampus masek, které proběhnou po kilometrové trati v centru města.

Přehlídku masek démonických stvoření budících respekt a hrůzu – Krampus Show – chystají v Kaplici letos již popáté v sobotu 10. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na 27 souborů a celkem 500 Krampus masek, které proběhnou po kilometrové trati v centru města. Po osvědčeném modelu programu v minulém roce s inovacemi v produkci, které se osvědčily, pořadatelé využijí tento model také v letošním roce. Cílem je uspořádat show, při které se všichni návštěvníci dobře pobaví a budou se v centru Kaplice cítit dobře a bezpečně. Trasa průvodu bude o něco kratší než v minulém roce, ale diváci opět uvidí všechny účinkující v celé délce kilometrové trati. „Cílem letošního ročníku je zefektivnění celé show, využití poznatků z minulého roku. Chceme akci kvalitativně posunout zase o něco dál. Připravena je řada překvapení a efektů. Změnili jsme také přístup k systému parkování,“ říká Jan Zdeněk, ředitel pořadatelské agentury Produkce 1.

Mediální kampaň Krampus Show 2016 bude zahájena ve čtvrtek 10. listopadu. „Během následujících čtyř týdnů budeme postupně zveřejňovat podrobné informace o programu i nezbytné informace pro návštěvníky, aby přesně věděli, kde mohou zaparkovat a kudy se dostanou až k trati Krampus Show,“ říká Jan Bohdal, PR manager Krampus Show, a dodává, že organizátoři kladou velký důraz na bezpečnostní pravidla pro akci, o kterou každoročně projeví zájem tisíce návštěvníků včetně rodin s dětmi. Všechny informace o programu budou postupně zveřejňovány na www.krampuskaplice.cz a na facebooku show www.facebook.com/krampuskaplice.

Pořadatelem Krampus Show je od letošního roku společnost Produkce 1. Ta se starala o produkci již v minulém roce a projevila zájem o větší spolupráci. Město Kaplice proto uzavřelo s Produkcí 1 pětiletou smlouvu na pořadatelství. „Je to strategický krok. Město Kaplice předává svou nejvýznamnější veřejnou akci do rukou osvědčených odborníků na
produkci a samozřejmě se na Krampus Show bude nadále aktivně podílet,“
říká místostarosta Kaplice Libor Lukš. Režie Krampus Show Kaplice 2016 se za pořadatelskou agenturu ujal Jan Zdeněk. Koordinaci pěti stovek Krampusů zajišťuje ředitel Kulturního a informačního centra Kaplice (KIC) Stanislav Trs, který před lety tyto démonické bytosti na jih Čech jako první přivedl.

Doprava v Kaplici během Krampus Show

Podstatnou změnou letošního ročníku bude jiný přístup k parkování ve městě během akce. Připraveny jsou plochy o celkové kapacitě zhruba dvou tisíc automobilů. Letos se pořadatelé rozhodli cenu parkování výrazně snížit (50,- Kč za osobní automobil). Speciální parkoviště pak bude vyhrazeno pro autobusy. Centrum města bude pro dopravu uzavřeno. Hlavním argumentem pro tento krok je bezpečnost veřejnosti a plynulost příprav Krampus Show. Zásadním problémem nedávných let byla právě doprava do města a parkování. Od minulého roku se však podařilo dopravu na příjezdech do Kaplice zklidnit, díky spolupráci s Policií ČR i propracovanému systému parkování a dopravního značení.

Krampus v Kaplici s tradicí od roku 2012

Kaplice je městem Krampusů od roku 2012, kdy se poprvé uskutečnila show s jediným souborem a několika maskami. Od té doby se zájem Krampus souborů o účinkování i veřejnosti o návštěvu této akce dramaticky zvýšil. Podle odhadů přijelo minulý rok na Krampus Show do Kaplice až dvacet tisíc lidí. Kapličtí také již v minulém roce otevřeli Galerii Krampus v podzemí budovy bývalého pivovaru na náměstí, kterou každoročně navštíví tisíce dospělých i dětí. „Každé město chce mít svou chloubu. Něco, co zaujme svou originalitou a výjimečností. Něco co bude potřebným lákadlem nejen pro občany našeho města a regionu, ale bude i cílovým místem na trase českých i zahraničních turistů. Věřím, že Galerie Krampus bude svou ojedinělostí tímto potřebným lákadlem a atraktivním cílovým místem,“ řekl při otevření galerie místostarosta Kaplice Libor Lukš. V Galerii Krampus návštěvníci mají možnost vidět bezprostředně zblízka nejen dokonale zpracované masky a kostýmy, ale také působivou portrétní fotogalerii, kterou pořídili při uplynulých prosincových show „dvorní fotografové“ Petr Odložil a Petr Skřivánek. „Každá maska je vlastně takové umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou připevněné pravé rohy, především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou pak šité z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Kostým obvykle doplňuje velmi hlučný kravský zvon, který má, podle pověsti, zahánět zlé lidi,“ popsal ředitel Kulturního a informačního centra (KIC) Kaplice Stanislav Trs. Také tyto originální masky, které byly propůjčeny do kaplické galerie od rakouského souboru, ožijí 10. prosince v ulicích Kaplice.

Pořadatelé hledají dobrovolníky pro průvod

Zajištění bezvadné organizace a bezpečnosti průvodu a doprovodu jednotlivých skupin Krampusů je jedním z prioritních úkolů Krampus Show. Organizátoři proto hledají dobrovolníky. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu produkce@krampuskaplice.cz.

Press centrum pro novináře

Pro akreditované novináře bude opět k dispozici press centrum, ve kterém zástupci médií najdou potřebné zázemí během chladných prosincových dnů, občerstvení i klid pro práci během sběru svého pracovního materiálu. K dispozici bude také připojení k internetu a bezprostřední informace od pořadatelů. Všichni novináři, kteří se budou chtít akce zúčastnit, využít služby press centra a dostat se přímo na trať Krampusů, musí být bezpodmínečně předem akreditováni. Jinak se na trať vůbec nedostanou. „Pro televizní štáby připravujeme také povolení k vjezdu na jedno z bližších parkovišť tak, aby to s těžkou technikou neměli příliš daleko,“ upřesňuje Jan Bohdal, který zajišťuje provoz press centra. To bude sídlit opět v budově radnice na náměstí. Novinářům bude umožněn vstup přímo mezi Krampusy tak, aby mohli pořídit co nejatraktivnější materiál.

O pořadateli – Produkci 1 – produkci na jedničku

Produkce 1 je fullservisová produkční společnost, která se zabývá technickým zabezpečením festivalů, městských slavností, koncertů, televizních pořadů, marketingových a sportovních akcí i plesů včetně pódií různých velikostí, velkoplošných LED obrazovek a špičkového ozvučení. Předností je vlastní vybavení, kterým Produkce 1 okamžitě disponuje, a vlastní zaškolený profesionální tým, který zajistí bezproblémovou produkci.
Od roku 2016 je pořadatelem Krampus Show Kaplice, na základě smlouvy s Městem Kaplice, kterou obě strany uzavřely na dobu 5 let. Město Kaplice se nadále spolupodílí na zajištění této významné kulturní akce. Podrobnosti a možnosti spolupráce s Produkcí 1 - produkcí na jedničku - najdete na www.produkce1.cz.

O tradici Krampus

Krampus je původně alpské strašidlo, které se objevuje především kolem období Adventu. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského Krampas a znamená něco neživého. V období inkvizice byla dokonce tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti. Dnes jsou v mnoha rakouských městech a městečcích pořádány tzv. Krampuslaufy, tedy v doslovném překladu „běhy“.
Do Kaplice se Krampus Show dostala poprvé v roce 2012 po úspěšném jednání ředitele Kulturního a informačního centra (KIC) Kaplice Stanislava Trse s rakouskými soubory, v čele s Mühlviertel Schlossteufeln. Od té doby do Kaplice každoročně přijíždí pečlivě koordinované soubory Krampusů před mnohatisícové obecenstvo z domova i ze zahraničí. V roce 2015 přijely do Kaplice čtyři stovky masek démonických bytostí, o rok dříve ještě o stovku méně. Letos je jich již 500. Co do počtu masek je Krampus Show Kaplice 2016 největší v historii. V rámci České republiky se tato akce pyšní tím, že je dokonce nejstarší ze všech pořádaných v tuzemsku.

…………………………..

Pro více informací, novinářské akreditace pro Krampus Show a při zájmu o mediální partnerství kontaktujte:

Jan Bohdal
PR manager
Krampus Show Kaplice
+420 608900067
media@krampuskaplice.cz
www.krampuskaplice.cz

Upozornění: Značka KRAMPUS, včetně grafického vyobrazení (loga), jsou registrovanými ochrannými známkami. Jejich užití se řídí platnými zákony ČR. Užívat toto označení v jakýchkoliv materiálech je možné pouze po dohodě s držitelem ochranných známek (Město Kaplice). Město Kaplice automaticky uděluje souhlas s užitím této ochranné známky pro zpravodajská média včetně svých partnerských médií.